Povezanost Varaždina, vatre i vatrogastva razumljiva je svakome tko poznaje povijesne činjenice. Grad Varaždin u prošlosti su poharali katastrofalni požari. Svakako najveći i najstrašniji požar Varaždin bilježi 1776. godine na sam dan Uskrsa (24. – 28. travnja) kada je izgorjelo 385 stambenih objekata. Upravo ovaj događaj uvelike je obilježio povijesni razvoj grada jer znamo da je time završen period koncentracije hrvatske vlasti u Varaždinu, a čime Varaždin nakon samo 20 godina gubi status glavnog hrvatskog grada.
Upravo radi velikih požara građani su se počeli organizirati te prišli osnivanju gradske organizacije za zaštitu od požara. Magistrat grada Varaždina potvrdio je osnivanje vatrogasne organizacije 17. srpnja 1864. godine i dao joj naziv «Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu». Time je ustrojeno prvo dobrovoljno vatrogasno društvo na području Republike Hrvatske odnosno jugoistočne Europe.

Slijedom duge povijesti i bogate tradicije varaždinskog vatrogastva, u Varaždinu je 18. lipnja 1994. godine, a povodom obilježavanja 130. obljetnice djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu, otvoren Muzej hrvatskog vatrogastva. Spomenuto Društvo, kao najstariji DVD u ovom dijelu Europe, ujedno je i vlasnik ovog muzeja.
Muzej je otvorio tadašnji predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice dr. Franjo Gregurić uz nazočnost velikog broja vatrogasaca iz cijele Hrvatske i građana grada Varaždina. Već istog dana muzej je posjetio i predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman pohvalivši pritom uređenje muzejskog prostora te izložene eksponate. Spomenimo kako i 10 godina nakon službenog otvaranja , a u okviru obilježevanja140. obljetnice osnutka varaždinskog Društva, Muzej posjetio i aktualni predsjednik Republike Hrvatske Stipe Mesić.
U prikupljanju muzejskih eksponata sudjelovali su građani Varaždina i okolice te dobrovoljna vatrogasna društva. Isti su na zamolbu muzeja poklanjali razne sprave i opremu poput vatrogasnih štrcaljki vožnjača, stare motorne pumpe, vatrogasna odličja, diplome, kacige, odore, maske, sablje, trube, keramiku, slike te stručnu literaturu. Vrlo vrijedne izložbene eksponate prigodom otvorenja muzeja donirali su potomci Mirka Kolarića, «učitelja hrvatskog vatrogastva».